Zahradní města
Myšlenka zahradních měst si brzy získala velkou popularitu, již roku 1899 byla v Anglii založena Společnost zahradních měst a roku 1904 se začalo s výstavbou Letchworthu - prvního zahradního města na anglické půdě. Nadšení se však neomezilo pouze na Velkou Británii a tak začaly vznikat obdobné společnosti i v dalších zemích – roku 1903 ve Francii, 1904 v Nizozemí, 1905 v Holandsku, 1906 v USA, 1911 v Rusku a jinde. Roku 1913 byla dokonce založena Mezinárodní federace pro zahradní města. Nutno však dodat, že myšlenka zahradních měst doznala v průběhu času řady změn a budované celky se svým charakterem blížily spíše předměstím či satelitním městům, což se stalo předmětem kritiky důsledných Howardových stoupenců.
Také v Československu, ve kterém našla myšlenka zahradních měst velký ohlas, byla založena Společnost pro zahradní město a země měla díky propagátorům tohoto typu zástavby O. Fierlingerovi a F. Fabingerovi zastoupení také u Mezinárodní federace pro zahradní města. V souladu s výše uvedenou poznámkou o posunu ve vnímání pojmu zahradní město se však i v Československu uplatnila tato koncepce spíše při výstavbě sídlišť a předměstí a nikoliv soběstačných a samostatných měst. Největší realizace tohoto typu vznikly v Praze, v článku zmíníme dvě čtvrti: Spořilov a Zahradní město.
S výstavbou staršího z nich, Spořilova, se začalo roku 1924. Urbanistickou koncepci Spořilova vypracoval architekt J. Bark. Jejím základem je hlavní parková osa, kolem které se rozvíjí zastavěné území. Zástavba je tvořena jak řadovými, tak solitérními domky menších rozměrů obklopenými zahradami, také spíše o menší než větší výměře. Zároveň však dostatečně velkými na to, aby poskytli majitelům klid a soukromí. Celkově je prostor Spořilova oživen umístěním ve svahu, proměnlivou šířkou ulic a způsobem jejich vedení v němž se uplatňují nejenom přímé linie, ale též oblouky. Jedná se o řešení, které potlačuje schematičnost a jistou nudu běžného řádkového uspořádání. Roku 1935 se stal hlavní dominantou Spořilova funkcionalistický kostel svaté Anežky České, který byl podle návrhu architektů Nikolaje Paškovského a Stanislava Režného postaven na jihovýchodním konci ústředního parkového pásu.
Zahradní město je o více než deset let mladší než Spořilov, jeho výstavba započala kolem roku 1935. Charakter Zahradního města je obdobný jako Spořilova. Také zde je urbanistická kompozice rozvíjena okolo parkového pásu, který je však orientován východo-západním směrem. Také charakter zástavby je obdobný, to znamená, že je tvořena řadovými i solitérními domky. Přičemž, stejně jako v případě Spořilova, je jasně určen charakter městského prostoru od veřejného centrálního prostranství, přes poloveřejné uličky až ke zcela soukromým zahradám, předzahrádkám a dvorkům. A právě v tom je jeden ze základních kvalitativních rozdílů oproti dnes budovaným domkovým čtvrtím. Nedefinovanost prostoru soudobých satelitních městeček je dána umístěním domků na středu parcel, téměř výhradní výstavbou solitérů a často zbytečnou šířkou většinou přímo vedených ulic. Kombinace řadových a solitérních domků, polodvorků a v křivkách vedených ulic přitom nabízí možnost jasně definovat prostory, oživené průhledy mezi domky, prostory útulné a snadno zabydlitelné. Dalším nesmírně velkým kladem meziválečných zahradních měst je vyšší hustota obyvatel, která umožňuje rentabilní poskytování veřejných i soukromých služeb.
Náhledy fotografií ze složky Zahradni_mesta